Rejestracja on-line

Porady dla Pacjentów

Nitkowanie zębów

Nić dentystyczna to bez wątpienia przyjaciel naszych zębów. Jej używanie powinno być obowiązkowym elementem codziennej higieny jamy ustnej, gdyż świetnie dociera do miejsc, w zetknięciu z którymi szczoteczka do zębów pozostaje bezradna. Nić dentystyczna dobrze oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, usuwając z nich resztki pokarmów oraz płytkę bakteryjną. Dba także o szczególnie podatną na działanie kwasów wydzielanych przez bakterie linię dziąseł. Warto nitkować zęby codziennie, by stało się to nawykiem prowadzącym do zdrowego i pięknego uśmiechu.

Powyższy zestaw wzbogaćmy także o płyn do higieny jamy ustnej, który zmiękczy kamień nazębny i usunie płytkę bakteryjną.

 

Systematyczność

Wszystkie wyżej wymienione rady są niezwykle istotne dla zachowania zdrowia jamy ustnej, jednak ich rola będzie niewielka, gdy nie wykażemy się systematycznością w dbaniu o higienę naszych zębów. Najważniejsze by szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, jednak należy pamiętać, że sytuacją wzorcową jest mycie zębów po każdym posiłku. Dodatkowo należy kontrolować stan jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym co pół roku, by nie dopuścić do pojawienia się poważnych zmian chorobotwórczych i nieprzyjemnych objawów z nimi związanych. Warto poświęcić naszym zębom odrobinę więcej czasu i uwagi każdego dnia, by towarzyszyły nam przez całe życie.

 

Techniki szczotkowania

Dobra kondycja i stan jamy ustnej, to nie tylko piękny wygląd zębów, ale także troska o stan zdrowia. Warto bowiem pamiętać, że nieodpowiednia dbałość o higienę i brak profilaktyki stomatologicznej może prowadzić do wielu poważnych chorób organizmu spowodowanych przedostawaniem się bakterii z jamy ustnej do krwioobiegu. Żeby temu zapobiec, należy odpowiednio dbać o zęby rozpoczynając od szczotkowania ich w prawidłowy sposób po każdym posiłku.

Bardzo istotny jest dobór odpowiedniej szczoteczki. Ważne by była niewielka z zaokrągloną główką, dzięki temu bez problemu dotrze do wszelkich trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej. Włosie szczoteczki powinno być natomiast miękkie, żeby nie uszkodzić szkliwa oraz delikatnej powierzchni dziąseł.

Warto szczotkować zęby przynajmniej 2 minuty, by mieć pewność, że płytka nazębna została dokładnie usunięta. Ruchy szczoteczki powinny być krótkie i zaokrąglone, a szczoteczka skierowana pod kątem 45°do powierzchni zębów. Należy unikać mycia zębów bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnych pokarmów, głównie owoców cytrusowych, gdyż zawarty w nich kwas osłabia szkliwo i mocniejsze ruchy szczoteczki mogą je uszkodzić. Wybierając pastę do zębów najlepiej zdecydować się na taką, która ma dużą zawartość fluoru.

Stosowanie powyższych zasad z pewnością wpłynie korzystnie na stan jamy ustnej, a także zaowocuje zdrowym i pięknym uśmiechem!