Rejestracja on-line

Endodoncja

Endodoncja, to sposób leczenia znany szerzej, jako leczenie kanałowe. Stosowanie tej metody dbania o zdrowie jamy ustnej wynika przede wszystkim z dążenia stomatologów do chęci zachowania wszystkich zębów pacjenta. Tym samym, metoda ta daje możliwość uratowania zębów, które leczone jedynie tradycyjnymi metodami, skazane byłyby na usunięcie. Ponadto, leczenie kanałowe jest obecnie bezbolesne i nie niesie ze sobą ryzyka, gdyż przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego oraz profesjonalnego sprzętu, pacjent czuje się komfortowo.

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu z komory i kanału zęba zmienionej chorobowo miazgi, w której znajdują się naczynia krwionośne, limfatyczne oraz włókna nerwowe. Jest to miejsce bardzo silnie unerwione, dlatego jego zmianom chorobotwórczym towarzyszy silny ból. Po usunięciu miazgi i opracowaniu kanału i następuje jego wypełnienie odpowiednimi materiałami. Dzięki takiemu zabiegowi, skazany na usunięcie ząb, może posłużyć pacjentowi jeszcze przez długie lata lub służyć jako stabilne podparcie pod prace protetyczne.

Główną przyczyną powstawania chorobotwórczych zmian w nerwie zęba jest rozległa nieleczona próchnica. Do innych powodów zalicza się złamanie korony zęba, jego pęknięcie, a także wieloletnie leczenie.

Do objawów, które mogą świadczyć o konieczności podjęcia leczenia kanałowego można zaliczyć spontaniczny i pulsujący ból zęba, który utrzymuje się przez dłuższy czas, a także jego nadwrażliwość na zmiany temperatury. Ponadto, na leczenie powinno się zdecydować, gdy ubytek próchniczy na powierzchni zęba jest bardzo duży, towarzyszy mu przebarwienie zęba, a objawy bólowe pojawiają się w czasie spożywania i gryzienia pokarmu.