Rejestracja on-line

Lakowanie

Lakowanie zębów jest kolejnym profilaktycznym zabiegiem, który ma na celu ochronę jamy ustnej przed szkodliwym działaniem bakterii odpowiedzialnych, między innymi, za rozwój próchnicy.

Jest to zabieg polegający na pokryciu bruzd, szczelin i zagłębień zębów specjalną substancją, która zastyga na powierzchni szkliwa podczas procesu polimeryzacji UV. Lakowanie wykonywane jest przede wszystkim na zębach trzonowych i przedtrzonowych, gdyż są one najbardziej narażone na działanie bakterii próchnicznych, z powodu naturalnie występujących na ich powierzchni bruzd. Są to obszary trudne do samodzielnego oczyszczenia podczas szczotkowania zębów.

Zabieg lakowania polecany jest szczególnie najmłodszym pacjentom, a najlepsze efekty przynosi, gdy jest wykonany zaraz po wyżnięciu się pierwszych zębów trzonowych u dzieci, zanim bakterie osadzą się w bruzdach. Zalakowana powierzchnia stanowi tarczę ochronną dla bakterii próchnicznych, dlatego warto zadbać o piękny i zdrowy uśmiech dziecka i jak najwcześniej umówić się ze stomatologiem na pierwsze lakowanie.