Rejestracja on-line

Protezy

Protezy ruchome należą do tradycyjnych metod radzenia sobie z pojedynczymi ubytkami zębowymi lub z całkowitym brakiem uzębienia. Są one rozwiązaniem niedorównującym najnowszym rozwiązaniom z zakresu stałych uzupełnień protetycznych, takim jak implanty czy mosty, jednak gabinet stomatologiczny Dental ma do zaoferowanie protezy najwyższej jakości, które zagwarantują pacjentom komfort użytkowania oraz wygodę.

Rodzaje protez

Protezy występują w dwóch wariantach – częściowym, a także pełnym. W zależności od charakteru oraz ilości ubytków stomatolog dobiera odpowiednią protezę do zębów pacjenta.

Protezę częściową stosuję się w przypadku pojedynczych ubytków, ponieważ jej metalowe rusztowanie mocuje się na zdrowych zębach sąsiadujących z miejscem wymagającym wypełnienia.

Protezy pełne stosowane są w przypadku całkowitego braku uzębienia, dlatego ich mocowanie różni się od tego, którego używa się w protezach częściowych. Proteza górna opiera się bowiem na podniebieniu górnym, całkowicie je zakrywając, natomiast proteza dolna dopasowuje się do języka tworząc kształt podkowy.

Ewentualne niedogodności

Po założeniu protezy ruchomej pacjenci mogą odczuwać niedogodności oraz zmniejszony komfort. Wiąże się to z procesem adaptacyjnym związanym z przyzwyczajaniem się do noszenia protezy. Okres ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i może wiązać się z podrażnieniem dziąseł oraz nadprodukcją śliny.

U pacjenta nieprzyzwyczajonego do nowej protezy przez pewien czas mogą również wystąpić drobne problemy z przeżuwaniem oraz mową, a także uczucie ucisku lub nadmiernego poluźnienia. Wszystkie wymienione dolegliwości znikają, gdy mięśnie policzków i języka przyzwyczaja się do utrzymywania protezy we właściwym miejscu. Wtedy też pacjent będzie mógł uśmiechać się szeroko bez obawy o widoczne braki w swoim uzębieniu.